Bezpieczeństwo i netykieta
Temat: Bezpieczeństwo i netykieta
- bezpieczne korzystanie z internetu,
- zachowywanie się w internecie.
Aby zobaczyć dowolną stronę WWW, trzeba mieć komputer podłączony do internetu i program nazywany przeglądarką internetową, np. Google Chrome, Microsoft Edge czy Mozilla Firefox.
ODNOŚNIKI DO STRON WWW
Serwis WWW składa się z wielu stron (dokumentów elektronicznych). Odnośnik, nazywany też często linkiem, to element strony, który łączy jej fragmenty albo odsyła do innej strony.
Początkującym internautom wydaje się, że sieć to anonimowe miejsce, w którym nikt nikogo nie widzi i można robić wszystko, co się chce. Wcale jednak tak nie jest. Jesteśmy widoczni w sieci i odpowiadamy za swoje działania. Internet umożliwia zdobywanie informacji, pogłębianie wiedzy, oferuje gry i zabawy, ułatwia porozumiewanie się, ale… niesie też zagrożenia.
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W NECIE
- Nigdy nie wypełniaj w internecie ankiet ani formularzy bez wiedzy i zgody rodziców lub opiekunów. Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy, adres szkoły i numer klasy. Posługuj się pseudonimem, tzw. nickiem.
- Jeśli na lekcji lub w domu zauważysz w internecie coś, co cię zaniepokoi, porozmawiaj na ten temat z nauczycielem, rodzicami lub opiekunami albo skorzystaj z bezpłatnego telefonu zaufania 116 111 lub z serwisu 116111.pl.
- Nigdy nie można całkowicie zaufać osobie poznanej przez internet. Jeżeli chcesz się spotkać z taką osobą, poinformuj o tym rodziców.
- Komputer należy zabezpieczyć przed atakami wirusów i działaniami hakerów (osób, które włamują się do zasobów komputera). Jeśli masz komputer, zapytaj rodziców lub opiekunów, czy zainstalowali w nim program antywirusowy i pamiętają o jego aktualizowaniu.
NETYKIETA W INTERLANDII
Poeta Antoni Słonimski często powtarzał słowa swojego ojca: „Jeśli nie wiesz, jak należy się zachować w jakiejś sytuacji, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie”. To dobra rada, którą warto zastosować podczas komunikacji w internecie – wraz z pozostałymi zasadami netykiety.
Netykieta to zbiór zasad dobrego zachowania obowiązujących w sieci – w wiadomościach przesyłanych pocztą elektroniczną, a także w rozmowach prowadzonych na forach internetowych lub przez komunikator zainstalowany w telefonie. Wymyślili je sami internauci, żeby skutecznie i miło się komunikować.
PODSTAWOWE ZASADY NETYKIETY
- Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe.
- Nie obrażaj innych użytkowników sieci. Pamiętaj, że odpowiadasz za swoje działanie, a sposób wypowiadania się świadczy o tobie.
- Nie wysyłaj niechcianych, niepotrzebnych wiadomości, np. zawierających prośbę o rozesłanie ich do jak największej liczby osób. To jest spam.
- Nie nadużywaj emotikonów i emoji.
- Nie pisz wielkimi literami – jest to uznawane za krzyk.
- Nie umieszczaj w internecie nielegalnych, nieprawdziwych lub niezgodnych z prawem informacji.
- Szanuj cudzą własność – możesz korzystać z materiałów znalezionych w internecie, ale koniecznie podawaj źródło ich pochodzenia.
Otwórz stronę g.co/Interlandia i odwiedź Królestwo Życzliwości. Nie bądź biernym obserwatorem – aktywnie powstrzymuj złośliwców, blokuj niewłaściwe zachowania hejterów.