Klasa VII

5.1 Aparaty, zdjęcia, filmy

Temat: Aparaty, zdjęcia, filmy

  • budowa aparatu fotograficznego,
  • dobranie ustawień aparatu.

APARATY FOTOGRAFICZNE

Przez długi czas zdjęcia zapisywało się na kliszy fotograficznej, zwanej także filmem. Kliszę wywoływało się w ciemni – pomieszczeniu wyposażonym w specjalne lampy ciemniowe oraz sprzęty do chemicznej obróbki materiałów, m.in. stół z kuwetami, odczynniki, powiększalnik, filtry korygujące, papier światłoczuły oraz suszarkę.

Fotografie twoich dziadków i zapewne niektóre fotografie twoich rodziców powstały w taki właśnie sposób. Wspomnieniem po tych czasach są aparaty natychmiastowe, które wymagają specjalnego papieru i od razu robią na nim małe odbitki.

W przeciwieństwie do aparatów analogowych cyfrowe aparaty fotograficzne tworzą obraz nie na kliszy, lecz na matrycy światłoczułej, której istotnymi parametrami są rozmiar oraz liczba punktów (pikseli) rejestrujących obraz – może ona wynosić nawet kilkadziesiąt milionów (oznacza się je wówczas jako MP, czyli megapiksele). Czas naświetlenia matrycy, mierzony w sekundach lub tysięcznych częściach sekundy, jest regulowany przez zwalnianą spustem migawkę.

Matrycę i inne delikatne części aparatu chroni światłoszczelny korpus, do którego przymocowany jest obiektyw – stały (np. w aparatach kompaktowych) lub wymienny (np. w lustrzankach).

Obiektyw to zespół elementów optycznych, tworzący na matrycy obraz fotografowanych obiektów. Układ charakteryzują:

  • ogniskowa, która decyduje o szerokości kąta widzenia – może być stała lub zmienna (obiektywy o zmiennej ogniskowej pozwalają uzyskać nawet kilkudziesięciokrotne powiększenie);
  • światłosiła, zwana też jasnością obiektywu, to stosunek średnicy obiektywu do ogniskowej, którego kwadrat stanowi miarę ilości światła padającego na matrycę (im większa światłosiła, tym lepiej);
  • liczba (wartość) przysłony, która oznacza ilość światła przepuszczanego przez obiektyw do matrycy (wielkość otworu wpływa m.in. na głębię ostrości).

Funkcja zoom zastosowana podczas wykonywania zdjęcia pozwala powiększyć obraz bez pogorszenia jego wyjściowej jakości.

Zdjęcia w trybie makro umożliwiają fotografowanie z bliska i dają wrażenie dużego powiększenia. W przypadku tego typu fotografii często stosuje się dodatkowe pierścienie lub soczewki umożliwiające większe zbliżenie.

Zdjęcia wykonane aparatem są najczęściej zapisywane w formacie JPG lub RAW na wewnętrznej lub wymiennej karcie pamięci, co pozwala na wykonanie serii fotografii, a następnie usunięcie nieudanych ujęć. Aby pobrać zdjęcia na komputer w celu ich obróbki lub wydruku, należy podłączyć aparat do komputera (za pomocą kabla lub przez wi-fi) albo włożyć kartę do czytnika i podłączyć go do komputera.

Format RAW zawiera pełną informację o obrazie, ale wymaga wyspecjalizowanego programu graficznego. Zdjęcia w formacie JPG zapisywane są z kompresją – zmniejszeniem rozmiaru zapisywanego pliku kosztem jego jakości. Więcej zdjęć mieści się wówczas w pamięci, ale nie nadają się one do znacznego powiększania i wydruku w dużym formacie.