Klasa VI

Ukryte liczby

Temat: Ukryte liczby

 • pojęcie algorytmu,
 • dokonywanie analizy zadania,
 • algorytm znajdowania elementu najmniejszego i największego.

CZYM JEST ALGORYTM

Algorytm to opisany krok po kroku sposób postępowania prowadzący do rozwiązania problemu.

Za pierwszy algorytm uznaje się opisany przez Euklidesa sposób wyznaczania największego wspólnego dzielnika dwóch liczb naturalnych.

Dzięki algorytmom można rozwiązać złożone problemy, wymagające ogromnej mocy obliczeniowej, a także proste i podstawowe problemy dnia codziennego (algorytmem jest przepis na ugotowanie makaronu podany na opakowaniu czy wybór najkrótszej drogi ze szkoły do domu).

Algorytm może zostać zaimplementowany w postaci programu komputerowego – np. wyszukiwarki połączeń autobusowych.

 

KTO NAJNIŻSZY, CZYLI ALGORYTM ZNAJDOWANIA MINIMUM

„W szeregu zbiórka, od najmniejszego do największego”.

Należy ustawić się tak, aby przed sobą mieć osobę mniejszą, a za sobą większą. Jeśli w którymś miejscu szeregu ta zasada nie jest zachowana, to trzeba zmienić układ. Pierwsza osoba, najmniejsza, nie ma przed sobą nikogo. Ostatnia osoba, największa, nie ma za sobą nikogo. (Jak zapewne pamiętasz z pracy w arkuszu kalkulacyjnym, w informatyce takie ustawienie według określonego porządku nazywa się sortowaniem). Aby wykonać sortowanie, można zacząć od ustalenia minimum. Jeśli jest tylko jedna osoba, rozwiązanie jest proste – to ona jest najmniejsza. Jak jednak znaleźć najmniejszego spośród pięciu chłopców, gdy porównuje się ich po kolei, od tego w czerwonym swetrze?

 

 • Porównaj chłopca pierwszego z drugim – ponieważ drugi jest mniejszy niż pierwszy, oznacz go jako tymczasowe minimum.
 • Porównaj chłopca drugiego z trzecim – tym razem nie będzie zmiany tymczasowego minimum, ponieważ trzeci chłopiec nie jest mniejszy od drugiego.
 • Porównaj chłopca drugiego z czwartym – ponieważ czwarty jest mniejszy niż drugi, musisz zmienić tymczasowe minimum, zostanie nim czwarty chłopiec.
 • Porównaj chłopca czwartego z piątym – tym razem nie będzie zmiany tymczasowego minimum, ponieważ piąty chłopiec nie jest mniejszy od czwartego.

Więcej porównań nie będzie, bo nie ma więcej chłopców. Najmniejszy okazał się chłopiec czwarty. Wyobraź sobie, że takie porównania robi komputer dla n osób. Zawsze musi zrobić n – 1 porównań.

 

Aby znaleźć maksimum, musisz przejrzeć wszystkie liczby. Dla pięciu liczb musisz zrobić cztery porównania.

 

Jak wykonać – znaleźć największą wartość

 

 • Kliknij pierwszą piłkę i zapamiętaj przypisaną jej liczbę jako tymczasowe maksimum.
 • Porównaj pierwszą liczbę z drugą – jeśli druga liczba jest większa niż tymczasowe maksimum, zamień maksimum na tę liczbę.
 • Porównaj tymczasowe maksimum z trzecią liczbą – jeśli trzecia liczba jest większa niż tymczasowe maksimum, zamień maksimum na tę liczbę.
 • Porównaj tymczasowe maksimum z czwartą liczbą – jeśli czwarta liczba jest większa niż tymczasowe maksimum, zamień maksimum na tę liczbę.
 • Porównaj tymczasowe maksimum z piątą liczbą – jeśli piąta liczba jest większa niż tymczasowe maksimum, zamień maksimum na tę liczbę.

 

Algorytm znajdowania maksimum lub minimum polega na przejrzeniu wszystkich elementów zbioru i porównywaniu kolejnych wartości.

 

Skrypt piłki

Skrypt znajdowania maximum

ZADANIE

Zrób remiks projektu znajdowania maksimum w Scratchu tak, aby znajdował minimum.