Klasa IV

Autoportret

Temat: Autoportret

  1. ustalanie rozmiaru strony i wielkość marginesów w dokumencie tekstowym,
  2. dodawanie obramowania do strony w dokumencie tekstowym,
  3. drukowanie gotowego dokumentu do PDF.

NAMALUJ SIEBIE

Uruchom edytor grafiki Paint.

Za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl+E otwórz okno Właściwości obrazu, a następnie ustal parametry swojego obrazka 600 x 800.

Takie rozmiary pozwolą uniknąć konieczności późniejszego powiększania obrazu. Rozciąganie obrazu kończy się utratą jego jakości.

Czym są piksele?

Obraz na ekranie lub wydruku jest złożony z malutkich punkcików – pikseli. Piksel jest najmniejszym elementem obrazu na ekranie monitora lub na wydruku i ma określoną jednolitą barwę. Obraz o wymiarach 600 na 800 pikseli składa się z 480 000 pikseli (600 × 800 = 480 000).

Postarajmy się pokazać to, co jest charakterystyczne w naszym wyglądzie. Aby dokładnie dopracować szczegóły, np. dotyczące oczu, powiększ podgląd rysunku – można skorzystać z Lupy na karcie Widok lub suwaka na dolnym pasku okna programu.

Gotowy autoportret zapisz w folderze przeznaczonym na pliki graficzne. Nazwij plik swoim imieniem i pierwszą literą nazwiska, np. Maciek-Z.

Ustawianie marginesów, strony oraz rozmiaru papieru

Ustalamy odpowiednie wymiary:

 

Wpisujemy tekst niezbyt długi i odpowiednio go sformatuj.

Nazywam się Staś. Jestem wysoki i szczupły. Lubię nosić dżinsy i luźne bluzy sportowe. Moje hobby to jazda na rowerze i matematyka.

Ćwiczę karate. Myślę, że jestem uczciwy, koleżeński i zdyscyplinowany.

 

ZILUSTRUJ OPIS

Wstawianie obrazu do tekstu

DODAJ RAMKĘ

WYDRUKUJ AUTOPORTRET do PDF