Klasa V

Biblioteka z obrazkami

Temat: Biblioteka z obrazkami

  1. Różnice pomiędzy grafiką rastrową a wektorową.
  2. Biblioteka klipartów.
  3. Pobieranie klipartów z serwisu openclipart.org

Dotychczas podstawowym narzędziem do rysowania był edytor Paint. To program do grafiki rastrowej, w którym obrazy powstają z wielu małych punktów (pikseli) tworzących razem siatkę (raster).

GRAFIKA WEKTOROWA – CO TO TAKIEGO?

W przypadku grafiki wektorowej, zwanej też obiektową, rysunek jest zapisywany w postaci figur geometrycznych opisanych wzorami matematycznymi i może być skalowany bez utraty jakości (rozdzielczości).

Zobacz, jak zmienia się rozdzielczość obrazków wektorowego i rastrowego podczas skalowania.

Jednym z bezpłatnych programów do tworzenia i edycji grafiki wektorowej jest Inkscape. Pozwala on na tworzenie piktogramów i znaków (np. drogowych), logotypów oraz postaci komiksowych.

Ilustracje wektorowe zachowujące realizm lub mające wiele szczegółów wymagają więcej pracy niż analogiczne ilustracje rastrowe (i odwrotnie – łatwiej przygotować proste rysunki wektorowe, niż narysować je np. w programie Paint).

BIBLIOTEKA KLIPARTÓW

Podczas tworzenia prac plastycznych na komputerze można skorzystać z gotowych grafik zamieszczonych w serwisie Open Clip Art Library – międzynarodowej wolnej e-bibliotece klipartów, z której każdy może korzystać bez żadnych ograniczeń.

Licencja Creative Commons

Wszystkie kliparty zgromadzone w serwisie openclipart.org są udostępniane na licencji Creative Commons CC0 (creativecommons. org/publicdomain/zero/1.0/). Stanowi ona jednostronne oświadczenie twórcy obrazu, który zrzeka się wszystkich praw, jakich można się zrzec w systemie prawnym obowiązującym w danym państwie.

Możesz wykorzystywać i zmieniać ten klipart tak, jak chcesz, ale nie możesz powiedzieć ani napisać, że jesteś jego autorem (jeżeli pozostawiasz go bez zmiany).

 

https://openclipart.org – Strona z plikami wektorowymi

 

W zależności od potrzeb klipart można pobrać w trzech formatach: PNG (jeśli potrzebny jest plik rastrowy), SVG (jeśli potrzebny jest plik wektorowy) oraz PDF.

POBIERANIE KLIPARTÓW Z BIBLIOTEKI

Kliknij przycisk SVG pod obrazkiem – otworzy się okno pobierania pliku. Możesz zapisać obrazek na dysku lub otworzyć w przeglądarce internetowej.