4.5 Dialog z maszyną

Temat: Dialog z maszyną

  • analizowanie problemów, na jakie może się natknąć człowiek podczas próby porozumiewania się z maszyną za pomocą języka naturalnego,
  • stosowanie poznanych wcześniej techniki formatowania i przygotowania tekstu do wydruku,
  • przygotowanie do druku dokument kilkustronicowy o skomplikowanym formatowaniu, z wykorzystaniem możliwości odtwarzania zadanych formatów tekstu w dokumencie.

Porozmawiaj z komputerem

Jak rozmawiać z komputerem? To nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Nie mamy tu na myśli porozumiewania się za pomocą klawiatury i myszy bądź ekranu dotykowego, tak jak robimy na co dzień. Jest to raczej wydawanie poleceń niż rozmowa. Chętnie myślimy o komputerach następnych generacji jako o maszynach, z którymi będziemy porozumiewać się głosem, które będą wyręczały nas w wielu codziennych czynnościach i zastępowały w sytuacjach dla nas niewygodnych. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielu rzeczy komputery jeszcze „nie umieją” i czego będziemy musieli je „nauczyć”, żeby osiągnąć ten etap.

Formatowanie tekstu

  • Podział na akapity
  • Podział tekstu na strony
  • Nagłówek i stopka

Jak to zrobić – przedstawiam na filmie:

Należy pamiętać aby przejrzeć cały sformatowany tekst i jeśli na końcach wierszy występują pojedyncze litery, dołącz je do następujących po nich wyrazów za pomocą twardej spacji.

 

ZADANIE:

Twoje zadanie polega na przygotowaniu tego tekstu w bardzo eleganckiej formie – takiej, jaką widać po wydrukowaniu pliku. Materiał do pracy znajdziesz w pliku.

text4_5

 

 

PLIK DO POBRANIA JEST TUTAJ