4.4 Plakat

Temat: Plakat

  • tworzenie listy punktowanej i numerowanej w edytorze Word oraz używać czcionki o niestandardowym rozmiarze,
  • ilustrowanie tekstu gotową grafiką,
  • przekształcanie i modyfikowanie prostych rysunków obiektowych,
  • osadzanie w tekście na różne sposoby grafiki obiektowej,
  • umieszczanie rysunku jako tła dokumentu tekstowego.

Punkty, numery i znaki

Wstawianie listy numerowanej lub punktowanej w WORD

lista punktowana
lista numerowana

 

 

 

 

 

 

 

Film na YT:

W tekstach umieszczanych na plakacie zachodzi czasem potrzeba użycia znaków (liter, cyfr) o bardzo dużym rozmiarze. Skala wielkości znaków – widoczna na rozwijanej liście w oknie Rozmiar czcionki – kończy się na liczbie 72. W edytorze Word można jednak używać o wiele większych czcionek.

Zaznacz znak lub fragment tekstu, wpisz w oknie rozmiaru wymaganą przez ciebie wielkość czcionki i zatwierdź wybór klawiszem Enter.

Obiekty w edytorze tekstu

Rysunki można wykonać w programie graficznym i wkleić je do dokumentu z tekstem. Warto jednak skorzystać z możliwości graficznych edytora Word.

Do dokumentu tekstowego możesz wstawić gotowy Obraz z pliku, Obraz online, gotowe Kształty, diagramy SmartArt, Wykres lub Zrzut ekranu. Po kliknięciu wstawionego elementu uaktywnia się dodatkowe menu, które pozwala go modyfikować na różne sposoby.

Elementy z kategorii Kształty są tzw. obiektami, to znaczy, że nie składają się z pojedynczych punktów (tak jak rysunki tworzone w edytorze grafiki, np. Paint), lecz z obiektów generowanych matematycznie. Ma to swoje plusy i minusy. Rysunki obiektowe można przekształcać bez szkody dla ich wyglądu i jakości (np. powiększać lub rozciągać), jednak technika ich rysowania jest dość skomplikowana – trzeba poświęcić trochę czasu, żeby ją opanować. Ponieważ nie można narysować pojedynczego punktu, na pasku narzędzi nie ma również ołówka (którym np. w Paincie można rysować kropki i składające się z nich krzywe). Są natomiast gotowe obiekty: kształty, linie, strzałki, prostokąty, elipsy, schematy blokowe, dymki.

Do zmiany wyglądu wstawionych obiektów (w uaktywnionym menu) służą odpowiednie narzędzia. Za ich pomocą wybiera się kolory obiektów, kolory linii i wypełnień, style linii i strzałek, a także cienie czy efekty trójwymiarowe. Istnieje też możliwość obracania elementu.

Obiekty można także nakładać na siebie. To, który z nich jest na wierzchu, zależy albo od kolejności rysowania (późniejsze są wyżej), albo od twojej decyzji.

 

nakładanie obiektów

 

Jeżeli  rysunek składa się z kilku obiektów, warto je na zakończenie zgrupować.

Zaznacz wszystkie elementy rysunku (kliknij każdy z nich z wciśniętym klawiszem Shift), i wybierz polecenie Grupuj z menu podręcznego wywołanego na zaznaczonych elementach. Od tego momentu rysunek będzie tworzył jednolitą całość.

W tym samym menu znajdziesz polecenie Rozgrupuj, umożliwiające rozłączenie elementów wcześniej zgrupowanego obiektu (np. po to, aby poprawić niektóre z nich).

Bardzo przydatne są operacje dostępne na karcie Formatowanie w grupie Zawijaj tekst | Więcej opcji układu. Dotyczą one m.in. ustawiania obrazka względem tekstu – zawijania tekstu.

 

Bardziej szczegółowe ustalenia dotyczące konkretnego układu obrazka i tekstu znajdziesz w opcjach dostępnych po kliknięciu przycisku Położenie na karcie Formatowanie.

 

Ćwiczenie:

Wykonaj następujący plakat.

Tekst z pdf możesz pobrać tutaj