4.3 Kształty poezji

Temat: Kształty poezji

  • rozplanowanie tekstu na stronie oraz dobranie sposobu formatowania czcionki do charakteru i wyglądu tekstu,
  • tworzenie układu kolumnowego tekstu,
  • stosowanie tabulatorów, linijki, wcięcia akapitów, wyrównania tekstu,
  • wyznaczanie końca strony, kolumny, wiersza,
  • osadzanie grafiki w tekście, zmienianie rozmiaru obrazka, ustawianie obrazka w wybranych miejscach,
  • wypełnianie nagłówka i stopki, formatowanie tekstu w nagłówku i stopce.

Trzy kształtne wiersze

Niektórzy pisarze i poeci próbowali przez wygląd utworu przekazać czytelnikowi obrazy, które miały związek z jego treścią. Spróbujemy odtworzyć w edytorze tekstu kształty, które swoim utworom literackim nadał Ludwik Jerzy Kern. Wiersze Gitara, Schody i Butelka.

Plik źródłowy do trzech wierszy znajdziesz KLIKNIJ TUTAJ….

Gitara

Wykonamy z tekstu następujący rysunek wykorzystując odpowiednie formatowanie tekstu.

  • aby tekst miał kształt gitary, należy dobrać odpowiednio rozmiar i krój czcionki:
  • zamienić wszystkie litery na – WIELKIE LITERY
  • czcionka – Calibri (Tekst podstawowy),
  • rozmiar – 17
  • pogrubiona (B)
  • na samym końcu wyjustowanie

Przykład formatowania:

 

Schody

W tym wypadku musimy dobrać krój czcionki tekstu i jej wielkość, a każdy akapit tak ustawić na stronie, aby tekst wiersza kształtem przypominał schody.

Możemy to zrobić na kilka sposobów, ale najlepiej przez ustawienie odpowiednich tabulatorów. W edytorze Word jest pięć podstawowych rodzajów tabulatorów. Każdy z nich ma tę samą cechę – naciśnięcie klawisza Tab przenosi kursor do ustawionego wcześniej tabulatora.

Posługiwanie się tabulatorami:

Czynności jakie mamy wykonać:

  • ustawiamy STYL – bez odstępów (na filmie)
  • czcionka: Times New Roman
  • rozmiar: 14
  • styl pogrubienie
  • ustawienie i użycie odpowiednich tabulatorów (TAB – na klawiaturze)

Przykład formatowania:

Butelka

To najtrudniejsze ćwiczenie. Przyjrzyjmy się uważnie  tekstowi wiersza Butelka – jego wygląd powinien  wiele podpowiedzieć 🙂 – (kształt butelki)

Wykonujemy następujące czynności:

  • zamieniamy litery na WIELKIE
  • wybieramy styl – bez odstępów
  • zmieniamy czcionkę na Calibri (Tekst podstawowy)
  • ustawiamy wielkość czcionki: 10
  • w odpowiednich miejscach używamy Enter
  • w dalszej części nie używamy już enter tylko używamy marginesu
  • części czarne – używamy wyglądu WYŚRODKUJ
  • niebieskie WYJUSTUJ
  • używamy twardej spacji – w razie potrzeby 🙂

Pomoc na filmie poniżej

 

Wygląd formatowania:

Nagłówki i stopki

Dokument z wierszami ma trzy strony, warto zatem je opisać i ponumerować w nagłówku i stopce. Wykorzystasz do tego dwa przyciski: Nagłówek i Stopka, znajdujące się na karcie Wstawianie edytora tekstu.

Oba te obszary strony mają specyficzną cechę – informacje umieszczone w nagłówku i stopce pojawią się na wszystkich stronach dokumentu. Wystarczy wpisać je tylko na pierwszej stronie. W nagłówku zazwyczaj wpisuje się imię i nazwisko autora oraz tytuł dokumentu. W stopce wstawia się numer strony, ale można także dopisać nazwisko osoby, która opracowała tekst dokumentu, oraz datę i godzinę jego utworzenia. Podczas pracy z tymi wydzielonymi obszarami strony trzeba stosować pewne reguły. Na przykład nie należy wpisywać tam ręcznie numeru strony, bo wówczas ten numer będą miały wszystkie strony dokumentu.

W nagłówku należy wstawić swoje imię i nazwisko – datę oraz godzinę.

W stopce wstawiamy numery stron – przykład 2 z 32

Przykład na filmie:

 

Ilustrowane wiersze

Układ zaprezentowany na rysunku poniżej jest często stosowany w tomikach wierszy.

Poezja

Proszę odpowiednio sformatować tekst, tak aby był jak najbardziej zbliżony do wzorca powyżej.

Potrzebne pliki masz tutaj – fot1fot2tekst

Aby podzielić odpowiednio stronę na pół należy wykorzystać podział na kolumny.

Aby swobodnie przesuwać obrazek należy wybrać: