4.2 Jak to się pisze?

Temat: Jak to się pisze?

  • oznaczenia obcych terminów komputerowych,
  • sposoby pracy z tabelami.

Rozwój techniki i możliwość coraz szybszej wymiany informacji w globalnej wiosce, jaką staje się świat, powodują, że języki się mieszają, a obce słownictwo – szczególnie dotyczące szybko rozwijających się technologii – przenika zarówno do języka naukowego, jak i potocznego.

„Złapałem akces do instagrama, żeby zaplołdować dżejpegi, a tymczasem displej mi się zaczął skrolować, ajfon się zawiesił i trzeba było resetować”.

Tworzenie tabeli komputerowymi słówkami.

Poszukaj,rozszyfruj oraz umieść w tabeli następujące słowa: apgrejd, slasz, bekslasz, kibord, imejl, kapslok, softłer, ataczment, drajwer, łebmaster, error, lejałt, dżojstik, kesz, defoltowy, displej.

Formatowanie tabeli

Nadanie odpowiedniego wyglądu wypełnionej tekstem tabeli, czyli sformatowanie, aby była estetyczna i czytelna.

Aby sformatować element tabeli, trzeba go zaznaczyć. Pojedyncze słowa i fragmenty zdań w tabeli zaznacza się tak samo jak fragmenty tekstu w dokumencie. W tabeli wygodnie jest jednak zaznaczać całe komórki, wiersze i kolumny. Wówczas wybrany format można nadać równocześnie zaznaczonym elementom tabeli.

Zadanie domowe.

W zamieszczonym w nim Słowniku astronomicznym wszystkie litery l i k zostały zamienione. Dokonaj poprawy tekstu i odpowiednio go sformatuj.

slownik-l-k