Utrwalenie wiadomości
Temat: Powtórzenie wiadomości.
Co to jest rekurencja?
Rekurencja albo rekursja to tworzenie pętli (powtórzeń) w procedurze (nowym bloku) przez wywołanie tej procedury wewnątrz jej definicji. Zazwyczaj konstrukcja rekurencyjna składa się z trzech części:
warunku zakończenia działania, właściwych kroków do wykonania i wywołania rekurencyjnego.
Problem wież Hanoi?
Rozwiązanie tego problemu polega na przenoszeniu krążków pomiędzy trzema słupkami. Na początku na pierwszym z nich jest wieża składająca się n krążków ułożonych od największego (na spodzie) do najmniejszego (na wierzchu). Na końcu taka wieża krążków powinna się znaleźć na ostatnim słupku. Przenoszenie krążków następuje według prostych zasad: wolno przenosić po jednym krążku, nie wolno kłaść większego krążka na mniejszym. Sposób przenoszenia krążków, czyli algorytm problemu wież Hanoi, najłatwiej opisuje się z wykorzystaniem rekurencji.
Co to jest algorytm?
Algorytm to sposób rozwiązania problemu opisany krok po kroku. Opis ten powinien być dokładny i nie pozostawiać żadnych wątpliwości, co i jak trzeba zrobić oraz w jakiej kolejności.
Jak można obliczyć NWD (największy wspólny dzielnik)?
Można to zrobić np. za pomocą algorytmu Euklidesa.
- Wybieramy dwie liczby naturalne.
- Powtarzamy w pętli następujące czynności, aż liczby będą równe:
- badamy, która z dwóch liczb jest większa;
- odejmujemy od niej mniejszą liczbę i zastępujemy większą przez różnicę otrzymaną z działania.
- Gdy po wykonaniu pętli liczby będą sobie równe, podajemy wynik – jedną z liczb.
Programowanie – jakiego języka warto się uczyć?
Obecnie wśród programistów jest kilka popularnych języków programowania. Naszym kryterium wyboru jest możliwość korzystania z danego języka na egzaminie maturalnym.
Obecnie są to C, Java i Python.
Warto jednak pamiętać, że dobre opanowanie dowolnego języka programowania bardzo ułatwia szybkie przyswojenie kolejnego.
Sortowanie – algorytm porządkowania?
Algorytm ten polega na sortowaniu elementów.
Sortowanie bąbelkowe jest jednym z najprostszych w implementacji algorytmów porządkujących dane.
Algorytm sortowania bąbelkowego polega na porównywaniu par elementów leżących obok siebie i, jeśli jest to potrzebne, zmienianiu ich kolejności. Czyli w pierwszym przebiegu porównujemy (i ewentualnie zamieniamy):
Element pierwszy i drugi
Element drugi i trzeci
…
Element (n-1)-wszy i n-ty
Każdy element jest tak długo przesuwany w ciągu, aż napotkany zostanie element większy od niego, wtedy w następnych krokach przesuwany jest ten większy element.