Rozmowy w sieci

Temat: Rozmowy w sieci

  • posługiwanie się skrótowcami i emotikonami,
  • narzędzia jakie można używać do komunikacji przez internet.

Skrótowce/akronimy:

Porozumiewając się za pośrednictwem internetu duży nacisk kładziemy na szybkość komunikacji. Nic zatem dziwnego, że internauci – rozmawiając za pośrednictwem komunikatorów internetowych czy uczestnicząc w dyskusjach w różnego rodzaju serwisach społecznościowych – stosują rozbudowany system akronimów i skrótów.

 

Skrótowiec «wyraz pochodny utworzony w wyniku skrócenia jednego wyrazu lub grupy wyrazów, np. żelbet (żelazobeton), ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych)»

Akronim «skrótowiec»

Definicja Słownika Języka Polskiego – PWN

 

Przykłady:

  • IMHO – In my humble opinion – Moim skromnym zdaniem…
  • ASAP – As soon as possible – Najszybciej jak to możliwe
  •  

UŚMIECHNIJ SIĘ 🙂

Taką „buźkę” znają wszyscy – uśmiechamy się nią w SMS-ach, e-mailach i innych wiadomościach sieciowych. To jeden z emotikonów, czyli wyrażających nastrój i emocje ideogramów złożonych z prostych znaków tekstowych.

Obecnie zamiast klasycznych emotikonów znakowych częściej stosuje się emoji, czyli piktogramy nazywane również emotikonami obrazkowymi. Emoji są bardziej różnorodne i oprócz buziek przedstawiają też rośliny, zwierzęta, miejsca, rzeczy, czynności czy pogodę.

FORA DYSKUSYJNE, CZATY I KOMUNIKATORY

BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM
Jeśli chcesz korzystać z czatu lub komunikatora, nigdy nie rób tego bez zgody rodziców lub opiekunów.

Zastosowanie skrótowców, skrótów, emotikonów oraz emoji pozwala zmniejszyć liczbę pisanych znaków, co ułatwia i przyspiesza tekstową komunikację i bardzo przydaje się podczas rozmów odbywanych na forach dyskusyjnych i czatach lub za pomocą komunikatorów.

Fora dyskusyjne służą do wymiany informacji i poglądów na stronach internetowych między osobami o podobnych zainteresowaniach. Jedna osoba publikuje swoją wypowiedź (post), a inne osoby mogą jej odpowiadać i przedstawiać swoje zdanie na dany temat.  Wymiana poglądów na forum jest rozłożona w czasie – zdarza się, że odpowiedź pojawia się po kilku dniach, a nawet miesiącach.

Czat umożliwia konwersację na żywo – w tym samym czasie – w wirtualnych pokojach tematycznych. Użytkownicy wypowiadają się na forum publicznym (wówczas wszyscy rozmówcy widzą swoje wypowiedzi) lub prowadzą rozmowy prywatne, wyłącznie z zaproszonymi lub zapraszającymi osobami. Aby skorzystać z czatu, należy wejść na jego stronę WWW i podać swój pseudonim, tzw. nick (czytaj: nik, skrót od ang. nickname), którego używa się podczas rozmów z innymi. Nick musi być unikatowy – różne osoby nie mogą używać takiej samej nazwy. Nad przebiegiem pogawędek czuwają moderatorzy. Mogą oni m.in. wypraszać z pokojów i blokować dostęp do czatu rozmówcom nieprzestrzegającym regulaminu. Dotyczy to tylko forum publicznego, moderatorzy nie mają dostępu do prywatnych rozmów.

Komunikator internetowy to program przeznaczony głównie do kontaktów prywatnych między użytkownikami. Takie rozmowy nie są kontrolowane, nikt ich nie moderuje. Oprócz wymiany wiadomości tekstowych komunikatory umożliwiają też połączenia audio i wideo (z przekazem obrazu z kamer internetowych) oraz przesyłanie plików. Do niedawna w Polsce największą popularnością cieszyły się komunikatory takie jak GG (dawniej Gadu-Gadu), Skype  i Tlen, przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników komputerów. Sytuacja jednak zmieniła się i obecnie coraz częściej wykorzystuje się aplikacje działające na komputerach i urządzeniach mobilnych w różnych systemach operacyjnych.

 

Zasady komunikowania się w sieci:

  • Nie używaj nicka, który zdradza twój wiek.
  • Nie podawaj nieznajomym swoich danych (nazwiska, adresu, numeru telefonu, wieku) i nie wysyłaj im swoich zdjęć.
  • Podczas rejestracji czy logowania nie podawaj więcej informacji, niż jest to konieczne – podawanie szczegółowych danych w komunikatorze nie jest i nie może być wymagane.
  • Nie odpowiadaj na wulgarne wypowiedzi i prowokujące zaczepki, o niepokojących cię sytuacjach natychmiast informuj osoby dorosłe.

 

ZADANIE DOMOWE – kliknij tutaj

Skip to content