Znajdź w sieci

Temat: Znajdź w sieci

  • wyszukiwanie informacji za pomocą słów kluczowych,
  • wyszukiwanie elementów graficznych.

STOSOWANIE SŁÓW KLUCZOWYCH

Aby wyszukiwanie było skuteczne, należy się zastanowić nad słowami kluczowymi, czyli nad tym, co wpisać do wyszukiwarki. Muszą to być słowa związane z określonym tematem.

Jeśli wyświetlona lista jest bardzo długa i zawiera informacje niezwiązane z interesującym cię tematem, należy zawęzić obszar wyszukiwania. Cudzysłowy są dla wyszukiwarki sygnałem, że ma wyszukać strony, na których występuje dokładnie taki tekst (z uwzględnieniem kolejności słów), jaki został między nimi wpisany.

 

WYSZUKIWANIE STRON WYŁĄCZNIE POLSKOJĘZYCZNYCH

Lista odnalezionych pozycji składa się w większości ze stron polskojęzycznych. Jest tak, ponieważ wpisane słowa kluczowe zawierają znaki występujące tylko w języku polskim („ó” i „ć”). A gdyby twoje zadanie polegało na wyszukaniu informacji dotyczących Erica Knighta, autora powieści Lassie, wróć!?

W wyniku otrzymamy listę różnojęzycznych stron, na których występuje fraza „Eric Knight”. Ograniczamy zestawienie – niech wyszukiwarka pokazuje tylko strony w języku polskim.

WYSZUKIWANIE ELEMENTÓW GRAFICZNYCH

Wyobraźmy sobie, że redakcja gazetki szkolnej postawiła przed nami zadanie dostarczenia zdjęcia wieży Eiffla do zilustrowania artykułu na temat stolicy Francji. Nie mamy takiego zdjęcia w swoich zbiorach. Co zrobimy? No jasne, internet umożliwi nam wywiązanie się z tego zadania.

  • W polu wyszukiwania wpisz Wieża Eiffla i klikniamy przycisk Szukaj w Google.

Pojawia się lista stron zawierających informacje dotyczące tego obiektu. Aby ograniczyć wynik wyszukiwania do elementów graficznych, należy wybrać odpowiednią opcję wyszukiwania.

Tym razem pojawia się lista miniatur zdjęć i rysunków związanych z wieżą Eiffla. Niestety, nie wszystkie można wykorzystać bez zgody autora. Na szczęście niektórzy twórcy udostępniają w internecie swoje prace i zezwalają na ich wykorzystanie przez inne osoby, o ile nie zamierzają one czerpać z tego korzyści finansowych. W jaki sposób wyświetlić miniatury tylko tych fotografii, których możemy użyć w swoich projektach, np. w szkolnej gazetce?

  • Klikamy kolejno: Narzędzia  → Prawa do użytkowania  → Oznaczone do ponownego wykorzystania w celach niekomercyjnych

Pozostało wybrać najlepsze zdjęcie i pobrać je na dysk.

Klikamy wybraną miniaturę lewym przyciskiem myszy, aby wyświetlić z prawej strony ekranu większe zdjęcie, a następnie klikamy powiększone zdjęcie prawym przyciskiem myszy i wybieramy polecenie Zapisz obraz jako…

Skip to content