10 wskazówek opracowanych przez Niebezpiecznik.pl, które pomogą Wam ustrzec się złego w sieci

10 wskazówek opracowanych przez Niebezpiecznik.pl, które pomogą Wam ustrzec się złego w sieci

1. Nie otwierajcie podejrzanych maili i załączników. Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

2. Uważajcie na linki wysyłane mailem i przez komunikatory. Przez nie przestępcy mogą zwabić Was na fałszywe strony wyłudzające wrażliwe dane. Pamiętajcie, że szczególnie banki nie wysyłają wiadomości z odnośnikami do stron logowania na konto internetowe.

3. Korzystajcie z programów chroniących komputery i urządzenia mobilne. Antywirusy nie ochronią Was przed wszystkimi atakami, ale mimo to musicie posiadać aktualną wersję takiego oprogramowania. Chrońcie nie tylko swój komputer, ale również smartfon i tablet.

4. Korzystajcie tylko z oryginalnego oprogramowania i regularnie je aktualizujcie.

5. Aplikacje i programy pobierajcie wyłącznie z oficjalnych źródeł. Jeśli potrzebujecie jakiegoś programu, pobierzcie go ze stron producenta. Podobnie w przypadku aplikacji mobilnych. Zwracajcie też uwagę na uprawnienia, których żąda pobierana aplikacja. Zastanówcie się, czy na pewno prosta aplikacja włączająca latarkę potrzebuje dostępu do Waszych kontaktów lub aparatu.

6. Stosujcie różne i skomplikowane hasła. Warto je regularnie zmieniać.

7. Zanim klikniecie, przeczytajcie uważnie to, na co się zgadzacie. Każdego dnia otrzymujecie wiele maili, tekstów i komunikatów. Przez to niektóre z nich traktujecie pobieżnie. Dokładnie czytajcie SMS-y autoryzacyjne i sprawdzajcie, czy numer rachunku w nich zawarty zgadza się z tym, który wpisaliście w przeglądarce. W internecie nie akceptujcie też automatycznie regulaminów odwiedzanych stron.

8. Nie podawajcie swoich poufnych danych, jeśli cokolwiek wzbudza Wasze wątpliwości. O informacje, takie jak dane osobowe, loginy i hasła trzeba dbać. Mogą być one przedmiotem nielegalnego handlu wśród cyberprzestępców.

9. Sprawdzajcie certyfikaty bezpieczeństwa stron www. Symbol zielonej kłódki, pojawiający się w przeglądarce obok adresu strony, informuje, że połączenie między Wami, a właścicielem witryny, jest szyfrowane.

10. Ograniczone zaufanie do publicznych sieci WiFi to podstawa – nie każda publiczna sieć WiFi jest groźna, ale przecież trudno zweryfikować, w której z nich akurat czai się przestępca. Dlatego wystrzegajcie się łączenia z tego typu sieciami i nigdy nie logujcie się przez nie do swojego banku lub serwisów, w których podajecie wrażliwe dane.