Dźwięki w plikach i w internecie

Temat: Dźwięki w plikach i w internecie

 1. Korzystaanie z pomocy w programie Audacity,
 2. Zapisywanie dźwięków w formacie MP3, 
 3. Korzystać zgodnie z prawem z utworów dostępnych w internecie,
 4. Słuchanie audycji radiowej w komputerze.

SYSTEM POMOCY PROGRAMU AUDACITY

Każdy program ma swój system pomocy. W Audacity wystarczy ustawić kursor myszy w obszarze danego elementu okna, by po chwili w dymku pojawiło się krótkie objaśnienie.

 1. Otwieramy plik dźwiękowy nagrany podczas poprzedniej lekcji.
 2. Ustawiamy kursor na suwaku położonym na trzecim od góry pasku narzędzi i sprawdź, czy wyświetliła się informacja Prędkość odtwarzania.
 3. Zaczynamy przesuwać suwak, a na żółtym tle pojawi się informacja o prędkości odtwarzania.
 4. Przesuwamy suwak w lewą stronę, aby zmniejszyć prędkość odtwarzania, i klikamy zielony przycisk odtwarzania. Sprawdzamy jak zmienił się dźwięk.

Instrukcja programu Audacity nie ma wersji polskiej. W przeglądarce otwiera się wersja angielska. Można jednak skorzystać z wyszukiwarki i wpisać np.: „Audacity, polska instrukcja”.

Dlaczego wartko korzystać z systemu pomocy

Z systemu pomocy i wyszukiwania instrukcji warto korzystać, ponieważ oprogramowanie zmienia się bardzo szybko. Wygląd i możliwości kolejnej wersji programu mogą się znacznie różnić od wersji, którą już znasz.

REJESTRATOR GŁOSU W INTERNECIE

Znacznie prostsze narzędzie do zapisywania plików dźwiękowych znajdziemy w internecie pod adresem online-voice-recorder.com/pl. Jest to Rejestrator Głosu online.

Rejestrator głosu on-line

Czy w internecie można słuchać radia? – radio w komputerze

Wyszukiwanie radia online.

Radio w sieci – https://www.polskieradio.pl

 

YOUTUBE

Ogromne zasoby plików dźwiękowych znajdziemy też w serwisie YouTube, działającym od 2005 roku. W zamyśle twórców miał on umożliwić użytkownikom internetu łatwe publikowanie swoich filmów. W krótkim czasie YouTube zdobył miliony użytkowników publikujących i oglądających filmy. Artyści zaczęli wykorzystywać serwis do prezentowania i reklamowania swoich utworów. Półtora roku później YouTube wykupiła firma Google, która prowadzi go do tej pory.

CZY WOLNO KOPIOWAĆ PIOSENKI Z INTERNETU?

W internecie jest bardzo dużo plików z muzyką. Ich pobieranie reguluje Ustawa o prawie autorskim, która chroni interesy twórców i wykonawców. Tekst tej ustawy, a także wielu innych aktów prawnych, znajdziemy np. na stronach Internetowego Systemu Akt Prawnych (isap.sejm.gov.pl) lub na portalu Wikiźródła (pl.wikisource.org).

Odtwarzanie utworów (piosenek, filmów, tekstów) zamieszczonych legalnie w internecie nie wymaga zgody twórców – jest możliwe na podstawie przepisu o dozwolonym użytku osobistym.

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z prawem autorskim możemy:

 • korzystać z legalnych stron internetowych zawierających utwory, odtwarzać je i kopiować na swój użytek,
 • nieodpłatnie przekazywać zakupione utwory rodzinie i bliskim kolegom.

Zgodnie z prawem autorskim nie możemy :

 • rozpowszechniać pobranych utworów,
 • sprzedawać ich,
 • udostępniać ich w internecie.
Secured By miniOrange