Cechy komputerów

Temat: Cechy komputerów

  1. Postęp rozwoju komputerów.
  2. Podstawowe elementy komputera i ich parametry.

 

Maszyna używana była głównie do obliczeń związanych z balistyką (wyliczenia tabel strzelniczych), wytwarzaniem broni jądrowej, prognozowaniem pogody, projektowaniem tuneli aerodynamicznych i badaniem promieniowania kosmicznego. Wykorzystywano ją także do badania liczb losowych i analizowania błędów zaokrągleń.

 

Najważniejsze elementy komputera i ich parametry

Po włączeniu komputera następuje uruchomienie systemu BIOS (skrót od ang. Basic Input Output System;). To zestaw procedur, które inicjują pracę komputera oraz sprawdzają jego podstawowe systemy i urządzenia. Poprawne zakończenie tych procedur skutkuje załadowaniem systemu operacyjnego z pamięci trwałej komputera.

Głównym liczydłem komputera jest procesor. Od możliwości procesora i częstotliwości taktowania procesora zależy szybkość działania komputera. W pierwszych mikrokomputerach procesor pracował z częstotliwością kilku milionów taktów na sekundę, np. 4 MHz (4 megaherce; M oznacza milion, Hz – 1/s, tzn. ile razy na sekundę), w dzisiejszych komputerach jest to już kilka miliardów, np. 3 GHz (3 gigaherce; G oznacza miliard).

Do przechowywania aktualnie wykonywanych programów i przetwarzanych danych oraz wyników operacji służy w komputerze wewnętrzna pamięć operacyjna RAM (skrót od ang. Random Access Memory; czytaj: rendom akses memry – pamięć o swobodnym dostępie). To pamięć nietrwała – jej zawartość jest tracona po wyłączeniu zasilania lub restarcie komputera. Od pojemności tej pamięci zależy, jak wiele danych będzie przetwarzanych przez komputer. Pojemność pamięci RAM podaje się w bajtach (oznaczanych literą B) i ich wielokrotnościach. Bajt składa się zazwyczaj z 8 bitów i umożliwia zapamiętanie jednego znaku, np. wprowadzonego z klawiatury.

Oprócz ulotnej pamięci RAM w komputerze jest zainstalowana pamięć trwała ROM (skrót od ang. Read Only Memory; czytaj: rid onli memry – pamięć tylko do odczytu). W niej są zapisane najważniejsze dane, programy i system BIOS komputera, zachowywane po wyłączeniu zasilania.

Zewnętrzną pamięć komputera, zwaną też pamięcią masową, stanowią dysk twardy (HD – ang. hard drive; czytaj: hard drajw) oraz wymienne nośniki pamięci – dyski optyczne (CD-ROM – ang. Compact Disc Read Only Memory czytaj: kompakt disk rid onli memry, DVD-RW – ang. Digital Video Disc Read, Write; czytaj: didżytl widjoł disk rid rajd), dysk Blu-Ray (czytaj: blu rej) i pamięć USB (skrót od ang. Universal Serial Bus; czytaj: juniwersal sijeriel bas).

 

Budowa komputera

 

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=PW7PUrYcZEK4KLytfBqyaozR8qohmrlKsuoIp9Rd_eVUOTlXUzhQUDFJT0tVVzNaVURYOVZVQjZaUC4u

Secured By miniOrange